Zagrożenia związane z wodą ze studni

Czerpanie wody ze studni wbrew pozorom wcale nie należy do rzadkości, ale trzeba pamiętać, że niesie ze sobą szereg zagrożeń, o ile woda nie zostanie w profesjonalny sposób oczyszczona.

Studnia z wodą

Mangan w wodzie ze studni

Jednym z zagrożeń jest mangan w wodzie, często występujący wraz z żelazem – w przypadku studni głębinowych, gdzie woda ma styczność ze skałami, jest prawie pewne, że metale ciężkie będą znajdowały się w ujęciu.

Aby pozbyć się metali ciężkich wywołujących metaliczny posmak wody i rdzawe zacieki, konieczne będzie odmanganianie wody, czyli proces jej oczyszczania przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń.

Na stronie https://www.krainawody.pl/10-odmanganiacze znajdują szczegółowe informacje dotyczące  odmanganiaczy wody.

Dla kogo odmanganiacz wody?

Profesjonalne odmanganiacze wody można montować w każdym domu i nie ma co do tego ograniczeń, szczególnie że występują w bardzo wielu modelach.

Bakterie w wodzie ze studni

Kolejnym zagrożeniem związanym z czerpaniem wody ze studni jest ryzyko zakażenia bakteriami oraz wirusami, nawet jeśli studnia jest przykryta. Wystarczy bowiem, że dostanie się do niej jakikolwiek materiał pochodzenia biologicznego, który ulegnie w wodzie rozkładowi. W studniach, nawet głębinowych pomnażają się bakterie z racji tego, że woda nie jest chlorowana jak w wodociągach.

Zanieczyszczenia mechaniczne w wodzie ze studni

Dodatkowo woda z takiego ujęcia bardzo często zanieczyszczona jest piaskiem lub żwirem, do dodatkowo pogarsza możliwości jej domowego wykorzystywania. Zawsze, o ile czerpiemy wodę ze studni, musimy posiadać filtr domowy – w takim wypadku najlepiej sprawdzi się model mechaniczny lub węglowy. Nie ważne więc, czy korzystamy z wody tylko do celów gospodarczych czy do spożycia – zawsze powinna być ona odpowiednio uzdatniona.

One Comment

  1. Przy własnej studni w domu, każdy powinien tę wodę badać co jakiś czas. Nigdy nie wiadomo, co w takiej wodzie możemy znaleźć po jakimś czasie. Trzeba takie rzeczy obserwować i poddawać wodę analizie chociaż raz na pół roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.