Dzisiaj, jesteśmy zwykle spokojny o jakość wody, jaka leje się z naszych kranów. Czy jednak faktycznie jest ona zawsze najwyższej jakości? Czy może potrzebuje ona jakiegoś dodatkowego oczyszczania?

Woda a metale ciężkie

Pomimo, że zwykle woda, zanim trafi do rur w blokach jest oczyszczana, nie zawsze jest ona najwyższej jakości. Wynika to choćby z tego względu, że wiele zanieczyszczeń jest w rurach, którymi dociera ona do mieszkań. Właśnie w tych rurach do wody może się przedostać na przykład żelazo. W takich przypadkach, właściwie natychmiast przeprowadzone powinno zostać usuwanie żelaza.

Ponadto, żelazo bardzo często jest zagrożeniem w gospodarstwach wiejskich. Woda w takich gospodarstwach często jest pobierana ze studni. Jak się okazuje, w wodzie głębinowej praktycznie zawsze stężenie żelaza, ale również wielu innych metali, jest zdecydowanie zbyt wysokie, aby woda ta mogła być pita, czy w ogóle aby człowiek mógł z niej w jakikolwiek sposób korzystać.

Żelazo w wodzie – co robić?

Nie ma wątpliwości, że żelazo w wodzie nie jest czymś, co można zignorować. Niemniej jednak, co robić, kiedy zostanie ono zauważone? Pierwszym krokiem powinna być niewątpliwie instalacja odżelaziacza wody. Odżelaziacze wody to takie urządzenia, przez które przepływa woda z rur i zostaje w nich dokładnie oczyszczona. Najczęściej, pozbywają się one nie tylko żelaza. Dobry odżelaziacz wody potrafi także wytrącić z wody inne zanieczyszczenia.,

Warto zauważyć, że na rynku są mniej i bardziej zaawansowane odżelaziacze wody. Jeśli problem z metalami w wodzie jest bardzo duży, a woda jest wręcz żółta, nie ma sensu oszczędzanie na odżelaziaczu. W takiej sytuacji konieczny jest zakup drogiego, wysokiej jakości urządzenia. Czasem jednak żelazo w wodzie to problem marginalny, nie wymagający aż tak dużego wydatku.