Jakość wody stwierdzić można po pokreśleniu jej mętności oraz barwy, a także zbadaniu zawartości żelaza. Chociaż pierwiastek ten jest potrzebny ludzkiemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, jego ponadwymiarowe występowanie w wodzie uznawane jest za niepożądane.

W związku z tym na rynku dostępne są rozmaite odżelaziacze wody, które służą do wytrącania z niej żelaza. W procesie tym dochodzi do zmiany rozpuszczalnych związków żelaza w formy nierozpuszczalne, dzięki czemu możliwe jest zatrzymanie ich na drodze filtracji przy użyciu odpowiedniego złoża w specjalnym urządzeniu.

Żelazo to ogromny problem

Chociaż udostępniana przez sieci wodociągowe woda jest uzdatniana, kiepska kondycja instalacji wodociągowej może przyczyniać się do powtórnego zanieczyszczania wody. Oprócz problemu spowodowanego korodowaniem zbiorników i rur, duże znacznie mają również czynniki przemysłowe. Wszystkie te czynniki odpowiadają za pojawianie się w wodzie zbyt dużych ilości żelaza, stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Usuwanie żelaza przeprowadzane jest również z powodu narażenia sanitariatów na rdzewienie oraz powstawania brzydkich, żółtych zacieków. Powody te sprawiają, że inwestycja w sprawny odżelaziacz wody jest nie tylko usprawiedliwiona, ale również niezbędna.

Znajdź swój odżelaziacz wody na https://www.zestudni.pl/odzelaziacze-wody/

Różne rodzaje odżelaziaczy

Odżelaziacze wody zaliczane są do urządzeń filtracyjnych, które działają grawitacyjnie lub ciśnieniowo. Są one wypełnione specjalnym złożem filtracyjnym, które służy do oczyszczania wody z różnych niechcianych związków, w tym również pierwiastka żelaza. Złoże jest materiałem filtracyjnym, które najpierw je absorbuje, a następnie utlenia. W procesie filtrowania, skład wody oraz związane z uwarunkowania techniczne mają znacznie drugorzędne. Na rynku dostępnych jest wiele odżelaziaczy zautomatyzowanych oraz bezobsługowych, które posiadają bardzo wydajne złoża.