Kiedy w wodzie znajduje się zbyt dużo żelaza, pojawiają się problemy z jej parametrami organoleptycznymi, ale nie tylko. Wewnątrz instalacji narasta mulisty osad, przez co rośnie potencjalne ryzyko rozwoju biofilmu. Na armaturze oraz na powierzchniach zwielżanych taką woda pojawia się brunatny i mało etsteyczny nalot. Wszystkie te problemy można rozwiązać montując odżelaziacz wody. Jaki wybrać?

Co to jest odżelaziacz wody?

Przekroczenie norm stężenia żelaza jest częstym zjawiskiem w przypadku własnych ujęć, ale redukcja tego pierwiastka wcale nie jest taka prosta. Najlepszym rozwiązaniem na odżelazianie jest przekształcenie rozpuszczonego żelaza w nierozpuszczalne związki, które następnie łatwo jest odfiltrować z wody. Na tej zasadzie działa większość profesjonalnych odżelaziaczy wody. Jeśli chcesz wiedzieć, czy żelazo w wodzie to problem, koniecznie zapoznaj się z zamieszczonym poniżej filmem.

Odżelaziacze dostępne na rynku dzielą się na urządzenia ze wstępnym napowietrzaniem oraz modele z komorą sprzężonego powietrza.

Odżelaziacze ze wstępnym napowietrzaniem

Odżelaziacze wody wykorzystujące wstępne napowietrzanie wody sprawdzają się nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w sektorze przemysłowym. Zaletami takiego rozwiązanie jest możliwość eliminacji nawet bardzo dużych przekroczeń żelaza, również przy wysokim zapotrzebowaniu na wodę. Odżelaziacze ze wstępnym napowietrzaniem wody uchodzą za urządzenia ekologiczne i ekonomiczne, ponieważ do ich regeneracji potrzebna jest tylko woda. Przykładem takich odżelaziaczy wody jest seria Ecoperla Irontower oraz Ecoperla Sanitower.

Odżelaziacze z komorą sprzężonego powietrza

Alternatywą dla przedstawionych wyżej klasycznych odżelaziaczy wody, są odżelaziacze wody z komorą sprężonego powietrza. W porównaniu do nich mają jednak pewne ograniczenia. Są natomiast dobrą propozycją przy hydroforach membranowych i małych przekroczeniach oraz w sytuacji, gdy w domu jest mało miejsca. Przykładem odżelaziacza wody z komorą sprężonego powietrza jest Ecoperla Oxytower.

Jeśli nie wiesz, jaki odżelaziacz wody wybrać, skontaktuj się ze specjalistą. Na podstawie przedstawionych wyników badań dobierze najlepsze rozwiązanie. Dowiedz się więcej:  Żelazo w wodzie. Jak je usuwać?