Jak przebiega uzdatnianie wody promieniami UV?

Światło ultrafioletowe jest promieniowaniem elektromagnetycznym, którego fale mają długość w granicach od 100 do 400 nanometrów. Zakres ten znajduje się w spektrum elektromagnetycznym pomiędzy światłem widzialnym a promieniami X.

dezynfekcja wody ze studni za pomocą promieniowania UV

Lampy UV do dezynfekcji wody

Do sztucznego wytwarzania czy emitowania promieniowania UV stosuje się najczęściej nowoczesne promienniki zarówno niskociśnieniowe, jak i średniociśnieniowe. Zawierają one parę rtęci, która w stanie wzburzonym emituje promieniowanie UV o określonym spektrum. Technologia ta umożliwia transmisję fal UV, używanych do dezynfekcji wody, destrukcji ozonu i chloru, a także redukcji związków organicznych węgla.

Dokładne promieniowanie UV

Wszyscy doskonale wiemy, m.in. z lekcji biologii, że wszystkie organizmy żywe posiadają kwas dezoksyrybonukleinowy, czyli DNA, który decyduje o ich życiu. Promieniowanie UV powoduje błyskawiczną reakcję fotochemiczną, podczas której ulega zniszczeniu zapis genetyczny i tym samym zatrzymanie podziału komórki oraz innych funkcji metabolicznych.

Jednym słowem bakterie w wodzie ulegają całkowitej destrukcji pod wpływem działania promieniowania UV. To właśnie ta nowoczesna metoda dezynfekcji z roku na rok zyskuje coraz bardziej na popularności. Sterylizacja wody ze studni, oczyszczanie ścieków czy uzdatnianie wody odbywa się właśnie za pomocą promieniowania UV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.