Twardość wody to powszechnie użytkowane określenie, które odnosi się do zawartości w cieczy jonów wapnia oraz magnezu. Im wyższe jest stężenie tych pierwiastków, tym twardsza jest sama woda. Ze względu na wysoką mętność twardej wody oraz wytrącający się z niej osad, jest ona uważana za bardzo niekorzystne zjawisko.

W związku z tym konieczne jest zmiękczanie wody, które wymaga podjęcia określonych działań. W tym celu wykorzystywane są specjalne urządzenia usuwające jony wapnia i magnezu, czyli zmiękczacze wody.

Co daje zmiękczanie wody?

Usunięcie z wody twardości skutkuje przede wszystkim neutralizacją smaku wody, a także pozbyciem się problemów związanych z powstawaniem osadu. Wszystkie te zjawiska są wysoce pożądane, przede wszystkim w odniesieniu do żywotności sprzętów sanitarnych oraz wygody przyrządzana napojów czy potraw. Urządzenia AGD pozbawione kamienia są bardziej wydajne i znacznie mniej narażone na uszkodzenia, a potrawy przygotowane przy pomocy zmiękczonej wody charakteryzują się znacznie bogatszymi walorami smakowymi. Twarda woda ma bardzo negatywny wpływ także na stan włosów i skóry, ponieważ wysusza je i pozbawia naturalnego nawilżenia. Wymusza również stosowania większej ilości kosmetyków, szamponów i mydeł, co zwiększa wydatki związane z tego typu środkami.

Twarda woda to liczne problemy – konieczne jest zmiękczanie wody

Szkodliwość twardej wody dla zdrowia człowieka, kondycji urządzeń domowych oraz bezpieczeństwa instalacji sanitarnych jest niepodważalna. Dlatego konieczne jest jej zmiękczanie, w czym pomóc mogą specjalistyczne urządzenia. Zmiękczacz wody doprowadza do jej zmiękczenia poprzez zrealizowanie procesu pozbawiającego ciecz niemal wszystkich niepożądanych elementów. Na rynku znaleźć można rozmaite urządzenia tego typu, a bardzo szeroki wybór praktycznie likwiduje problem ze znalezieniem stacji zmiękczającej o parametrach dopasowanych do stężenia twardości konkretnej wody.