Lampy bakteriobójcze działają na wszelkie mikroorganizmy czyli wirusy, bakterie, grzyby oraz glony. Niszczą je poprzez destrukcję ich materiału DNA/RNA, co blokuje ich rozmnażanie. Najskuteczniejsze jest promieniowanie UVC w zakresie 254-265 nanometrów i takie właśnie emitują lampy UV.

Do dezynfekcji wody basenowej stosuje się dwa rodzaje ultrafioletu, o długości fali 185 i 254 nanometry. To zestawienie nie tylko działa bakteriobójczo, ale też powoduje usunięcie drażniących chloramin. Zastosowanie takich promienników daje jeszcze lepsze efekty, niż sama lampa UVC średniociśnieniowa. Poza tym nie trzeba wprowadzać do wody dodatkowych środków chemicznych, a lampa UV emitująca promieniowanie o długości 185 nanometrów powoduje wytwarzanie ozonu z powietrza zawartego w wodzie.

Taki sposób sterylizacji wody w basenie posiada wiele zalet. Przede wszystkim nie można przedawkować promieniowania a pozwala zmniejszyć dawkę podchlorynu sodu używanego do odkażania basenu. Montaż urządzeń jest prosty a koszty eksploatacji- niskie. Nie jest wymagana obsługa urządzenia a jedynie wymiana promiennika po 12 miesiącach pracy. Parametry dobrane w ten sposób dają wysoką skuteczność tej metody oraz zwiększają komfort osób korzystających z basenu.