Coraz więcej Polaków jest świadomych, że w wodzie płynącej z naszych kranów mogą znajdować się metale ciężkie i inne substancje, które wpływają niekorzystnie na nasz organizm, mimo że wiele słyszy się o wysokiej jakości wody kranowej. Żelazo, mangan w wodzie czy nawet bakterie – to wszystko możemy spożywać na co dzień.

Zawsze należy usuwać metale jeśli woda jest przeznaczona do spożycia – wtedy odmanganianie wody jest niezbędne, ale często łączy się je z usunięciem również żelaza poprzez urządzenia multifunkcyjne, mające szersze możliwości niż zwykłe odmanganiacze wody.

Jeśli będziemy pili zanieczyszczoną metalami wodę przez dłuższy czas, może się to odbić niekorzystnie na naszym zdrowiu. Mangan może odkładać się w nerkach, wątrobie czy w jelitach i ujawniać dopiero po kilku latach. Warto również wspomnieć, że metale ciężkie są niekorzystne nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla całej sieci wodociągowej i sprzętów, które pobierają wodę do pracy.

Namnażające się bakterie żelazowe powodują rdzewienie rur, dodatkowo w pralkach czy zmywarkach mogą wywoływać nadmierne odkładanie się kamienia. Żelazo i mangan powodują, że sprzęty do których używamy na co dzień wody mają nieestetyczne, rdzawe nacieki. Wynika z tego, że nawet jeśli nie wykorzystujesz wody do celów spożywczych ale gospodarczych, wtedy również warto ją oczyścić. Zwiększymy wówczas żywotność samych urządzeń elektrycznych ale i również sieci wodociągowej. Rdzewiejące rury wymagają wymiany, a to pociąga za sobą wysokie koszty i kucie ścian – tego wolelibyśmy uniknąć.

Najlepsze systemy multifunkcyjne zawierają złoże filtracyjne najwyższej jakości. Na stronie https://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Odmanganiacze/77 znajdują się opisy działania właśnie takich systemów. Zazwyczaj korzystają z nich właściciele własnych ujęć, z których czerpią wodę.