Odwrócona osmoza to zjawisko wykorzystywane obecnie w nowoczesnych filtrach przeznaczonych do oczyszczania wody w domach jak i mieszkaniach. Inne filtry do wody nie mogą z nimi konkurować pod względem skuteczności.

Dokładne oczyszczanie wody z odwróconą osmozą

Filtry wykorzystujące odwróconą osmozę charakteryzują się tym, że niemal w 100% usuwają wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i wirusy znajdujące się w wodzie. Warto jednak wspomnieć, że wraz z tymi niekorzystnymi dla nas substancjami, usuwa także wszelkie sole mineralne – wodę po takim oczyszczeniu należy dodatkowo zmineralizować, np. poprzez domontowany wkład rewitalizujący i mineralizujący.  Taką możliwość ma choćby system polskiej marki – odwrócona osmoza Ecoperla Revo. Jest to kompaktowa odwrócona osmoza, bez zbiornika magazynującego z bardzo wydajną membraną osmotyczną. Do niej bez problemu można domontować wkład mineralizujący, taki jak np. Ecoperla Elixir.

Gwarancja skuteczności z odwróconą osmozą

Nie ma jednak filtra, który byłby skuteczniejszy. Jeśli woda jaka płynie z kranu jest bardzo zanieczyszczona lub mocno chlorowana, wybór takiego filtra w typie Ecoperla Revo będzie bardzo dobrym rozwiązaniem – poprawi walory zdrowotne wody, jak i jej smak.

Warto jednak wspomnieć o jednym, podstawowym minusie tego sposobu oczyszczania wody. Na filtr wykorzystujący odwrócona osmozę trzeba przeznaczyć nieco większą kwotę. Ponadto należy pamiętać o regularnej wymianie wkładów filtracyjnych.

Filtr taki powoduje odrzut do kanalizacji. Aby wytworzył litr sterylnie czystej wody, musi zużyć nawet 3 litry odrzutu w przypadku popularnych systemów odwróconej osmozy – na szczęście ten można wykorzystać do celów użytkowych, na przykład podlewania kwiatów bądź spłukiwania toalety. W przypadku filtra odwróconej osmozy Ecoperla Revo, odrzut do kanalizacji jest bardzo niewielki – to tylko litr odrzutu na dwa litry czystej wody!

Poznaj najlepsze filtry kuchenne: https://www.krainawody.pl/blog/news/popularne-systemy-do-filtracji-wody-w-kuchni