Spora liczba osób zwraca dużą uwagę na spożywane przez siebie produkty i jakość wody, którą pije. Producenci urządzeń do filtracji wody wychodzą na przeciw potrzebom klientów, przez co na rynku pojawia się coraz większa ilość urządzeń do filtrowania wody z substancji szkodliwych, takich jak chlor, pestycydy, kamień, azotany czy też siarczany.

Jak usuwać azotany?

Filtry działają na różnych zasadach. Najczęściej w domach spotykamy się z dzbankami filtrującymi na wymienne wkłady węglowe, jednak nie mają one dużej skuteczności i wystarczą tylko w przypadku w miarę dobrej jakości wody kranowej.

Jeśli woda, którą mamy w domu pochodzi ze studni głębinowych, a my mieszkamy w okolicy terenów upraw rolniczych powinniśmy rozważyć zakup lepszej jakości urządzenia filtracyjnego które na celu ma głównie usuwanie azotanów.

Skąd azotany biorą się w wodzie?

Jednymi z częściej używanych nawozów są te, zawierające azotany. Spowodowane jest to ich wysoką skutecznością i dostępnością. Niestety wielu rolników przekracza znacznie zalecane dawki i używa ich nieumiejętnie, a w połączeniu z nieodpowiednią filtracją ścieków skutkować to może znacznym zanieczyszczeniem wód gruntowych.

Ponieważ azotany w wodzie pitnej są bardzo niebezpieczne dobrym rozwiązaniem jest zakupienie urządzenia np. polskiej marki Ecoperla Nitratower, które uzdatni wodę.