Zwalczanie bakterii w gospodarstwie domowym – jak tego dokonać?

Sterylizacja to proces, który jest jednym z większych odkryć ludzkości. Samo zadbanie o większą higienę oraz sterylizację narzędzi w szpitalach i gabinetach zabiegowych sprawiło, że znacznie rzadziej mamy do czynienia z zakażeniami wewnątrzszpitalnymi i spowodowanymi nimi powikłaniami. Ze względu na istotność tego zagadnienia, opracowano wiele różnych metod sterylizacji. Jeśli chodzi o główny podział to wyróżniamy tutaj często sterylizację plazmową, sterylizację roztworami środków chemicznych, sterylizację gazami, a także sterylizację termiczną, sterylizację przez sączenie oraz sterylizację promieniowaniem.

dezynfekcja wody za pomocą promieniowania UV

Dobroczynne promieniowanie

Warto zwrócić uwagę na tę ostatnią grupę – sterylizacja promieniowaniem może bowiem wykorzystywać promieniowanie UV czy promieniowanie jonizujące, ale też promieniowanie mikrofalowe. Dlatego też czasem w rozmaitych poradach domowych zaleca się, by gąbki kuchenne wkładać czasem do kuchenki mikrofalowej w celu pozbycia się w większości zawartych na nich bakterii. Nie oznacza to jednak, że metoda mikrofalowa spośród wszystkich metod sterylizacji wykorzystujących promieniowanie jest najlepsza. Jest ona dobra, biorąc pod uwagę powszechną dostępność sprzętu w naszych domach, w postaci kuchenek mikrofalowych.

Bakterie w wodzie? Niezbędna będzie lampa UV

Jeżeli jednak naszym problemem są bakterie w wodzie i interesuje nas sterylizacja wody ze studni, to trudno sobie wyobrazić, że każde wyciągnięte wiadro wody będziemy dzielić na malutkie porcje i oddzielnie wkładać je do kuchenki mikrofalowej. Na stronie https://www.krainawody.pl/6-lampy-bakteriobojcze znajdziesz więcej informacji o promieniowaniu UV i dezynfekcji wody.

3 Comments

  1. Lampy to dobre rozwiązanie, spotkałem się już z problemami bakterii w studni u rodziny i sam nawet zamawiałem taką lampę. Radzą sobie z wszelkimi bakteriami, tylko trzeba pamiętać o filtrze mechanicznym przed taką lampą, żeby jej zbyt wcześnie nie zniszczyć przez ewentualne zanieczyszczenia.

  2. Lampy bardzo mi pomogły z wodą ze studni! Moja woda ze studni była w tragicznym stanie, bakterie mnożyły się w szybkim tempie. Przechlorowałem studnie i doradzono mi w sklepie własnie lampe uv. Jestem bardzo zadowolony z jej działania.

  3. Opłaca się coś takiego zamontować, nawet na wszelki wypadek. U mnie dwójka małych dzieci i woda ze studni. Woda pod kątem fizykochemii czysta, ale jednak lampę zakladam, dla bezpieczeństwa małych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.