Czy wiedziałeś, że lampy UV są w stanie poradzić sobie z usuwaniem nie tylko bakterii, ale też innych związków? Na przykład promieniowanie UV jest w stanie zmienić ozon, który powoduje kaszel oraz bóle głowy i klatki piersiowej, na nieszkodliwy tlen! Lampy sterylizujące doskonale poradzą sobie także z usuwaniem węgla organicznego, który może być odpowiedzialny za nieodpowiedni smak i zapach wody. Te urządzenia nie pozostają obojętne dla chloru oraz chloramin.

Rodzaje żarników w lampach bakteriobójczych

Możemy rozróżnić dwa rodzaje żarników obecnych w lampach UV. Podział ten postał ze względu na użycie innego ciśnienia pary we wnętrzu żarników. Na rynku znajdziemy więc lampy z żarnikami niskociśnieniowymi oraz średniociśnieniowymi. Istnieją także żarniki wysokociśnieniowe, jednak nie są one powszechnie stosowane. Głównymi różnicami obu omawianych rodzajów jest zakres oraz charakter emisji promieniowania ultrafioletowego.

Żarniki niskociśnieniowe

Ten rodzaj żarników wytwarza głównie promieniowanie UV-C. Zazwyczaj jest ono emitowane w paśmie 254 nm. Przyjmuje się, że to właśnie ten rodzaj żarników jest odpowiedzialny za emisję najsilniejszego promieniowania pod względem bakteriobójczym. Żarniki niskociśnieniowe są w stanie w pełni pracować już przy osiągnięciu temperatury 60 stopni. Ponowne uruchomienie następuje już po kilku sekundach. Przy mocy dezynfekcji 100W UV-C pobór prądu będzie średnio na poziomie 260W. Taki promiennik wytrzyma nawet 12 000h.

Żarniki średniociśnieniowe

Żarniki średniociśnieniowe emitują promieniowanie z całego zakresu UV. W trakcie pracy żarnik jest w stanie osiągnąć temperaturę nawet 900 stopni. Po odłączeniu i ponownym uruchomieniu na efekty działania należy poczekać około kwadrans. Wadą lamp średniociśnieniowych jest to, że pełną wydajność osiągają wolniej niż lampy niskociśnieniowe. Przy mocy promieniowania UV równiej 100W lampa ma pobór mocy na poziomie 618W, a przeciętna trwałość promiennika to 5 000h.

Jak obliczyć moc żarnika?

Producenci podają wartość mocy żarnika w różnych skalach. Jak samodzielnie przeliczać te wszystkie wartości?

Mamy na to bardzo prosty sposób. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, że 1J = 1W × 1s.. W związku z tym bardzo łatwo dokonać przeliczeń: 20 mJ/cm2 = 200 J/m2 = 20 mWs/cm= 20 000 μWs/cm2

Promienniki klasy A

Ta klasa reprezentuje żarniki najwyższej jakości. Muszą emitować promieniowanie na poziomie 40 000 µWs/cm2 przy maksymalnym przepływie wody. Oprócz tego lampy UV tej klasy muszą wyróżniać się dodatkowymi funkcjami, które sprawiają, że praca jest jeszcze bardziej wydajna. W dodatku te urządzenia muszą być wyposażone w czujnik promieni UV oraz system ostrzegawczy, który zaalarmuje o wystąpieniu awarii.

Promienniki klasy B

Urządzenia tej klasy emitują promieniowanie 16 000 µWs/cm2 przy maksymalnym przepływie wody. Te lampy muszą mieć dodatkowe funkcje wspomagające uzdatnianie pod względem bakteriologicznym. Żarniki obsługują raczej niewielkie promieniowanie UV i z tego względu są stosowane do ochrony przed naturalnie występującymi niepatogennymi mikroorganizmami. Żarniki tej klasy nie powinny być używane do dezynfekcji wody skażonej mikrobiologicznie.

Zalety lamp bakteriobójczych

  • do działania oraz oczyszczania nie wymaga stosowania środków chemicznych
  • nie ma wpływu na właściwości organoleptyczne wody takie jak smak czy zapach
  • promieniowania UV nie da się przedawkować
  • po tego typu dezynfekcji nie ma produktów ubocznych
  • usuwa z wody niektóre zanieczyszczenia organiczne
  • nie potrzebuje długiego kontaktu z wodą, by ją zdezynfekować
  • ekologiczny sposób filtracji wody
  • nie ma wpływu na poziom minerałów zawartych w wodzie
  • zajmuje niewiele miejsca

Wady lamp bakteriobójczych

Niestety, jak w przypadku wielu innych urządzeń i lampy UV mają swoje wady. Jedną z nich jest to, że aby je bezpiecznie stosować woda powinna być wcześniej dokładnie oczyszczona, pozbawiona wszelkiego rodzaju cząstek mechanicznych, twardości oraz innych substancji, które mogłyby mieć wpływ na pracę lampy bakteriobójczej. Na przykład większe cząstki mechaniczne mogą zapychać osłonkę i blokować przepływ wody. Kolejnym minusem jest to, że lampa UV działa jedynie punktowo. Po przepłynięciu przez osłonkę z żarnikiem woda może być ponownie narażona na zanieczyszczenie.

Jak zadbać o lampę UV?

Jedną z najważniejszych czynności konserwacyjnych jest dbanie o czystość osłonki kwarcowej. Jeśli tylko zauważymy jakiś osad, należy go natychmiast usunąć. Na rynku można znaleźć przydatne do tego celu preparaty. Odpowiednie oczyszczanie osłonki kwarcowej z osadów i kamienia jest możliwe także przy wykorzystaniu domowych produktów jak kwasek cytrynowy.

Oprócz tego trzeba pamiętać, że lampy bakteriobójcze są przystosowane do pracy stałej, więc nie wolno ich wyłączać bez powodu. Każde wyłączenie i ponowne uruchomienie lampy UV ma wpływ na skrócenie żywotności żarnika.

Musimy pamiętać też o regularnej wymianie żarnika, ponieważ wraz z upływem godzin tracą one swoją moc. Czas eksploatacji żarnika jest podawany przez producenta, jednak zazwyczaj nie jest to dłużej niż 12 miesięcy. Rura kwarcowa również powinna być wymieniana na nową, jednak w o wiele większych odstępach czasu niż to ma miejsce w przypadku żarnika.

I jeszcze jedno! Instalację nowej osłony kwarcowej lub żarnika powinno się przeprowadzać w rękawiczkach. Dlaczego? Dzięki temu do tych delikatnych części nie przedostają się żadne zanieczyszczenia z powierzchni dłoni, które mogą doprowadzać nawet do skrócenia czasu działania żarnika.