W obecnych czasach woda w niektórych miastach nie jest najwyższej jakości. Często jest zanieczyszczona nie tylko wapnem czy magnezem, ale również takimi związkami jak tlenek żelaza czy manganu. Woda głębinowa również może być zanieczyszczona w ten sposób. Jak można doprowadzić wodę do lepszego stanu?

Mangan w wodzie jest związkiem niepożądanym. Jest to pierwiastek toksyczny dlatego w zbyt dużej ilości może być szkodliwy dla zdrowia. Aby pozbyć się niechcianej substancji ze składu wody stosowane są odmanganiacze wody. Są to urządzenia, których zadaniem jest przefiltrowanie wody i usunięcie szkodliwej substancji. W zależności od zastosowanego złoża filtracyjnego, różnią się sposobem usuwania manganu.

Odmanganiacz wody jest złożonym urządzeniem, który składa się ze zbiornika ciśnieniowego, systemu dystrybucji, urządzenia sterującego i wspomnianego złoża filtracyjnego. Często woda zanieczyszczona jest równocześnie tlenkami żelaza oraz manganu, dlatego konieczne jest stosowanie rozwiązań hybrydowych, które oczyszczają wodę dwustopniowo.

Odmanganiacz wody jest urządzeniem, które dobrze spisuje się w polepszaniu jakości wody pitnej. Zainwestowanie w instalację filtracyjną wymaga pewnych nakładów finansowych, jednak woda po takim procesie nie jest szkodliwa, a w dodatku posiada dużo lepsze walory smakowe.